Emballage til gårdbutikker og direkte salg: Poser, bæreposer og lukninger

Til gårdbutikker og direkte salg fører Elke Plastic 9 varer, hvor gårdbutikker udtrykkeligt er nævnt på produktsiderne: ståposer af kraftpapir, klodsbundsposer af natronpapir, krydsbundsposer, kaffeposer, papirbæreposer i brun og U-clips til lukning. Der er ingen mindste bestillingsmængde, og fra 200 € netto vareværdi leverer vi fragtfrit.

Priser netto i euro, pr.: 20.10.2026. Det er altid prisen i shoppen, der gælder. Oplysninger uden garanti.

Hvilken emballage der er beregnet til gårdbutikken

Varer med anvendelsesanvisning til gårdbutik efter type, pris pr. karton netto
TypeVarerVarianterPris fra (€)Pris til (€)
Ståposer31667,38556,98
U-Clips & Clipbånd2103,295,77
Krydsbundsposer1442,7589,01
Klodsbundsposer Natron1358,95102,36
Kaffeposer13141,86200,98
Papirbæreposer1828,6741,70

Medtaget er alle varer, hvor produktsiden nævner gårdbutikker som anvendelse (44 varianter). Priserne gælder pr. karton, stykantallet står på produktsiden. Alle tal kommer direkte fra kataloget.

Poser til løse varer og sortimenter

Ifølge produktsiderne er ståposerne af kraftpapir og klodsbundsposerne af natronpapir beregnet til kaffe, te, krydderier, müsli, nødder, tørret frugt og bagemix, sådan som de sælges i gårdbutikken. Begge fås med og uden kigvindue.

Papirbæreposer til salg med hjem

Den brune papirbærepose med flad hank fås i 4 størrelser og to papirvægte (70 og 80 g). En karton indeholder 250 stk.

Papirbærepose brun efter størrelse og papirvægt
Størrelse (mm)Papirvægt (g)Pris pr. karton (€)Stk. pr. kartonPris pr. stk. (ct)
180 × 2207028,6725011,5
180 × 2208029,7825011,9
220 × 2807031,9825012,8
220 × 2808039,7025015,9
220 × 3607034,1925013,7
220 × 3608035,5925014,2
320 × 4207039,7025015,9
320 × 4208041,7025016,7

Naturligt udtryk og bæredygtighed

Kraftpapir og natronpapir virker naturligt og håndværksmæssigt. Det er en udtalelse om udseendet og ikke en øko-certificering. Ståposen af kraftpapir med biologisk nedbrydelige materialer har ifølge produktsiden biologisk nedbrydelige funktionslag. Oplysninger om materiale og bortskaffelse står ved hver vare på produktsiden.

Luk poserne

U-clipsene i 33 mm egner sig ifølge produktsiden til brød, rundstykker, bagværk og løse varer, 40-mm-clipsene til større og fyldte poser, f.eks. med frugt og grønt.

Bestilling og eget udtryk

Der er ingen mindste bestillingsmængde, der bestilles i kartoner, og for hver ekstra karton falder prisen pr. karton. Til trykte eller individuelt fremstillede poser med din gårdbutiks udtryk er en specialfremstilling mulig, mindstemængden afhænger af ordren.

Ofte stillede spørgsmål om emballage til gårdbutikken

Hvilke poser passer til müsli, nødder og krydderier?

Ifølge produktsiderne egner ståposer af kraftpapir og klodsbundsposer af natronpapir sig til det. Begge fås også med kigvindue.

Hvilken bærepose passer til salg med hjem?

Den brune papirbærepose med flad hank. Den mindste størrelse koster 28,67 € netto pr. karton med 250 stk., det er 11,5 ct pr. stk.

Er kraftpapirposer øko-emballage?

Kraftpapir virker naturligt, men er ikke en øko-certificering. Oplysninger om materiale og bortskaffelse står ved hver vare på produktsiden.

Hvad lukker jeg poserne med i gårdbutikken?

Med U-clips. 33-mm-clipsene passer ifølge produktsiden til brød, rundstykker og løse varer, 40-mm-clipsene til større eller fyldte poser.

Er der en mindste bestillingsmængde?

Nej, der er ingen mindste bestillingsmængde. Der bestilles i kartoner, og fra 2, 5 og 10 kartoner fås en billigere pris pr. karton.

Kan jeg bestille poser med min gårdbutiks logo?

Ja, for mange varer er en specialfremstilling mulig. Mindstemængden afhænger af ordren, derfor sender du en individuel forespørgsel.