Emballage til bagerier og konditorier: Poser, lukninger og tasker i overblik

Til bagerier og konditorier fører Elke Plastic 35 varer i 9 pose- og tasketyper: flade poser fra 2,23 € netto pr. karton, krydsbunds- og klodsbundsposer, ståposer, spidsposer og papirbæreposer samt U-clips til lukning. Der er ingen mindste bestillingsmængde, og fra 200 € netto vareværdi leverer vi fragtfrit.

Priser netto i euro, pr.: 20.10.2026. Det er altid prisen i shoppen, der gælder. Oplysninger uden garanti.

Hvilken emballage der findes til bagværk

Emballagetyper til bageribranchen, pris pr. karton netto
TypeVarerPris fra (€)Pris til (€)
Ståposer1737,72580,58
Flade poser52,23116,08
Krydsbundsposer334,65153,37
Klodsbundsposer342,14144,93
Klodsbundsposer Natron258,95102,36
Papirbæreposer228,6745,77
Spidsposer135,4579,91
Klodsbundsposer 4-lags166,43120,55
Lynlåsposer115,42252,02

Tabellen viser alle varer, der er markeret til bageribranchen i shoppen (314 varianter). Priserne gælder pr. karton, stykantallet står på produktsiden. Alle tal kommer direkte fra kataloget.

Sådan finder du den rigtige posestørrelse til bagværk

Regn med varens mål plus tillæg: Posens bredde bør være mindst 20 mm større end varen, posens længde mindst 50 mm, så der er plads foroven til at lukke. Tabellen viser for fem typiske bagværk den mindste passende flade pose (LDPE, 50 µm) fra kataloget.

Passende flad pose pr. bagværk (vejledende mål på varen, mål efter på dit eget produkt)
BagværkVarens mål (mm)Mindste flade pose (mm)Pris pr. karton (€)Stk. pr. kartonPris pr. stk. (ct)
Rundstykke90 × 90120 × 18014,451.0001,4
Croissant70 × 130100 × 20013,741.0001,4
Småkage70 × 70100 × 1509,891.0001,0
Kringle120 × 120150 × 20019,221.0001,9
Brød, 500 g100 × 220150 × 30025,121.0002,5

Hvilken posetype der passer til hvad

  • Flade poser er den fleksible standardløsning til rundstykker, bagværk og småkager og fås i rigtig mange størrelser.
  • Krydsbundsposer og klodsbundsposer står oprejst på disken og egner sig til slik og bagværk, også med frit udsyn til indholdet.
  • Ståposer fås blandt andet af kraftpapir med kigvindue og med lynlås, så de kan lukkes igen.
  • Spidsposer af glasklar PP egner sig til løst slik og bagværk, posen drejes blot sammen foroven.
  • Papirbæreposer i brun og hvid med flad hank er beregnet til takeaway-salg.

Luk poserne

Til hurtig lukning af poser uden tape eller maskine findes der U-clips i 33 og 40 mm samt clipbånd. Udvalget finder du i kategorien U-Clips & Clipbånd.

Egnethed til fødevarer og dokumentation

Om en vare er beregnet til kontakt med fødevarer, står på den enkelte produktside. Datablade og overensstemmelseserklæringer finder du i databladarkivet.

Bestilling og individuelle ønsker

Der er ingen mindste bestillingsmængde, der bestilles i kartoner, og for hver ekstra karton falder prisen pr. karton. Til trykte eller individuelt fremstillede poser er en specialfremstilling mulig, mindstemængden afhænger af ordren.

Ofte stillede spørgsmål om emballage til bagerier

Hvilken pose passer til rundstykker?

Til et rundstykke på ca. 90 × 90 mm passer en flad pose på 120 × 180 mm. Kartonen med 1.000 stk. koster 14,45 € netto, det er 1,4 ct pr. stk.

Findes der poser med udsyn til indholdet?

Ja. Transparente flade poser, krydsbunds- og klodsbundsposer viser varen, og ståposer af kraftpapir fås med kigvindue.

Hvad lukker jeg poserne med i bageriet?

Med U-clips (33 og 40 mm) eller clipbånd. Poser med lynlås kan åbnes og lukkes flere gange uden ekstra lukning.

Fra hvilken mængde kan jeg bestille?

Der er ingen mindste bestillingsmængde. Der bestilles i kartoner, og fra 2, 5 og 10 kartoner fås en billigere pris pr. karton.

Kan jeg bestille poser med eget tryk?

Ja, for mange varer er en specialfremstilling mulig. Mindstemængden afhænger af ordren, derfor sender du en individuel forespørgsel.

Hvor store er papirbæreposerne?

Papirbæreposerne fås i brun og hvid i flere størrelser og papirvægte. Størrelse og kartonindhold står ved hver variant.